101 lat temu....

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Dziś piękna rocznica, 11 listopada 1918 roku, po 123 lata zaborów, Rzeczpospolita Polska znów pojawiła się na mapach świata. Jest za co Panu Bogu i Matce Najświętszej dziękować, zwłaszcza, że to, co niemożliwe ludzkim okiem stało się faktem. Ileż pokoleń Polaków musiało żyć bez swojego kraju, ileż krwi wylanej, abyśmy dziś mogli chodzić po ulicach spokojnych miast, mówić w języku ojczystym, wyznawać wiarę katolicką.
Dziś będziemy mówić o wielkich Polakach, którzy przyczynili się do odbudowy Państwa Polskiego: Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Daszyński i inni wybitni politycy i stratedzy.
Dzieliły ich poglady polityczne, wyznawali różne wartości, ale w tym ważnym dla narodu momecie potrafili choć na chwilę się zjednoczyć i zadbać o dobro wspólne.
Radość z wolności nie trwała długo. 1939 rok, śmierć wielu wojskowych i cywili, póżniej 1945, radość z zakończenia wojny i kolejny zawód, okupacja radziecka, komuna, i pamiętny 1989 r.
Jaka byłaby Polska, gdyby nie wkroczył ludzki czynnik w negatywnym tego stwierdzenia znaczeniu? To nie jest istotne.
Popatrzmy, że mimo wielu kłótni, waśni, sporów, budowanie wspólnego domu, którym jest Polska jakoś nam wychodzi.
Spory będą, także te historyczne, bo zakłamań, fałszertw, mataczenia na przestrzeni lat było bardzo dużo. Jednak najistotniejsze jest to, aby o prawdę zawalczyć, pokazać bohaterów, a tych, którzy okryli się hańbą zdrady odpowiednio osądzić.
Tak buduje się pamieć, tak buduję się patriotyzm, tak buduje się troskę o Ojczyznę.
Bo jeżeli my tego nie zrobimy, to któż to za nas uczyni.
Na pewnie nie nasi sąsiedzi ze wschodu i zachodu.
Historia Polski uczy nas, że dla wielkich krajów Europy i świata, Polska jest tylko... kolejnym sojusznikiem, ew. przeszkodą w "niecnych" planach.
Historia jest dobrą nauczycielką, więc nie szczędźmy czasu i sił, aby ją poznawać, bo dzięki temu nie utracimy swoje tożsamości, a przy tym unikniemy błędów, które popełniali nasi przodkowie.
Daj Panie Boże!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Chwalcie łąki umajone"

Tylko proszę się nie denerwować.....

Środowisko ważnym miejscem formacji