Posty

Wyświetlanie postów z października 15, 2017

odc 6 - Inauguracja

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Inauguracja roku akademickiego stanowi święto, które rozpoczyna nowy rozdział w życiu wielu młodych ludzi. Jest to czas gromadzenia wiedzy, kształtowania charakteru oraz rozwijania zainteresowań.
Te słowa pan Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński w swoim liście skierował do władz i studentów WSKSiM w Toruniu. Niewątpliwie wiele w nich prawdy. Każde rozpoczęcie dodaje takiego smaku i emocji. Każdy zakłada sobie większe lub mniejsze cele i chce w przeciągu tego roku je zrealizować. 
A jakie są moje cele na ten rok akademicki?
1. Być świadkiem Pana Jezusa 2. Rozwijać swoje zdolności i talenty przez to też odnajdywać w tym co robię Chrystusa! 3. Być blisko Pana Boga 4. Dobrze się uczyć!
Takie 4 podstawowe. Pewnie w trakcie roku okaże się, że jest ich wiele więcej, ale i tak, dużo pray przede mną.
Zapraszam na vloga: https://www.youtube.com/watch?v=b3r2S-LDrLE

odc. 5 - o spowiedzi

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czy łatwo jest się spowiadać?

Nigdy nie jest łatwo mówić o swoich słabościach, błędach, cierpieniach.

Ale spowiedź ma charakter lecznicy! Leczy nasze serce i naszą duszę. To sam Chrystus staje naprzeciw nam i obdarza nas swoim Miłosierdziem.

Nie ma piękniejszego momentu jak powrót do Ojca. Kiedy bierze Cię na ramiona, przytula i mówi: "Cieszę się, że jesteś!".

Czy warto trwać w grzechach?

Nie, bo one nas oddzielają od Pana Boga.

Chciejmy zapragnąć bycia blisko Pana Boga. Chciejmy żyć w stanie łaski uświęcającej!

I proszę was, nie traktujcie spowiedzi jak "zło konieczne". Bo Miłość nie jest złem.
Ale do tego potrzeba poznania prawdziwego Boga, który jest Miłością.

I pomyśleć, że tyle dobrych przemyśleń może uczynić spotkanie z człowiekiem, którego widziało się po raz pierwszy :D Więcej na vlogu...

https://youtu.be/NrMTT5JjJSc

odc.. 4 - bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Rok 1984 - wtedy nawet mnie jeszcze na tym świecie nie było... czasy PRL-u - dla mnie nieznany świat.

19 Października  - 1984 rok - ks. Jerzy wraca z posługi duszpasterskiej w Bydgoszczy. Jedzie przez Górsk, a tak UB-ecy zatrzymują jego samochód i porywają go, wcześniej bijąc i katując.

Cóż za niesprawiedliwość. Uczciwy człowiek zostaje pobity, a w konsekwencji i zabity.

Tak wiele zrobił dla nas Polaków. Podnosił na duchu, łączył się w tym zrywie narodowym. Walczono o wolną Polskę, walczono o wolne soboty, walczono o godność człowieka.

A dziś? Mamy już wolną Ojczyznę, ale nie mamy wolnych sobót ani niedziel, godność człowieka dalej jest zagrożona przez propagandę lewicową.

bł. Jerzy, wstawiaj się za nami, abyśmy pomagali naszym rodakom nieustannie wracać do korzeni chrześcijańskich, aby wiara w naszym narodzie wzrastała, aby Polska była Polską.

bł. Jerzy Popiełuszko módl się za nami.

Ciąg dalszy.... https://www.youtube.com/watch?v=d44IMIa9rvc

Odc. 3 - o relacjach międzyludzkich

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Każdy z nas chciałby być kochany! I tak jest..

Niemożliwe?

Możliwe!

"Albowiem Bóg tak umiłował świat, że Syna swego nam dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne."

Miłość Boża to wielki dar dla nas. I godna naśladowania. Gdy rozejrzymy się dookoła nas, możemy spotkać wielu ludzi zranionych, wielu cierpiących. Są też tacy, co miłości nie doświadczyli w swoim życiu.

Jak to możliwe? Zapytasz pewnie.

Rodzice? Dziadkowie? Rodzeństwo? A oni?

Ja doświadczyłem czym jest miłość od nich właśnie, ale nie każdy miał tyle szczęścia.

Przyjaciele?

Wspaniałych przyjaciół mam! Ale nie każdy może tego doświadczyć?

Powód?  Brak miłości!

A wszystko rozchodzi się o relacje.

Człowiek, który nie potrafi okazywać miłości, słabo wypada w byciu dobrym naśladowcą Chrystusa. Wszakże, Bóg jest Miłością, a my jako uczniowie Pana Jezusa, mamy dążyć do tego ideału.

Po pierwsze nie można nigdy zrezygnować z tego, aby Chrystusa poznawać. To j…

św. Jan Paweł II - odc. 2

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Gdy dwa lata temu na jednej z katechez w gimnazjum, zadałem uczniom pytanie o św. Jana Pawła II, uświadomiłem sobie, że dla wielu uczniów osoba papieża- Polaka, to postać historyczna, która żyła w określonych ramach czasowych, tak jak np: dla mnie papież Paweł VI czy Jan XXIII. Minęło sporo czasu od śmierci Jana Pawła II, i gdzieś to nauczanie papieskie w domach katolików zanika.

Wiele pięknych słów padało po śmierci papieża, wiele pięknych deklaracji składano, jednakże gdy popatrzymy sobie na dzisiejszą walkę o życie dzieci nienarodzonych, jeżeli popatrzymy na sprawiedliwość społeczną, kwestię wiary i moralności, to ze smutkiem stwierdzimy, że gdzieś się zagubiła w nas ta chęć bycia takim jak Chrystus, bo przecież innej nauki niż nauki Chrystusowej papież Polak nie nauczał.

O wielkości św. Jana Pawła II, tzw. pokoleniu JP 2 nie trzeba przypominać. Ważne, abyśmy umieli czerpać z tego, co po papieżu pozostało. Często spłycamy jego pontyfikat do t…

Piesza Pielgrzymka - odc. 1

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Każdy kto choć raz podjął się trudu pielgrzymowania, może w kilku słowach powiedzieć, czym jest pielgrzymowanie. Zanim jednak podejmie się ten trud, pojawia się w głowie wiele myśli, pojawia się wiele powodów, które mogą nas od pielgrzymowania odciągnąć. I często tak jest, w przypadku pieszych pielgrzymek, że ktoś pójdzie raz i na pielgrzymim szlaku będzie się pojawiał co roku, a może się zdarzyć, że ten jeden raz będzie jedyny. 
W pierwszym odcinku mojego vloga, chciałbym pokazać kilka ujęć z Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej do Grobu św. Jadwigi Śląskiej. Co prawda, nie uczestniczę w głównym nurcie pielgrzymki z Wrocławia, lecz wraz z gr. XIV wychodzę z Milicza, jednakże nie ważne jest miejsce, ale liczy się cel pielgrzymki.
Trasa liczyła ok. 34 km, czyli o kilka kilometrów więcej niż z Wrocławia, ale krajobraz, który mijaliśmy jest bardzo piękny. W lasach, które mijaliśmy, widoczna jest piękna polska złota jesień. Kameralne grono, bo tylko 111…

Nowa inicjatywa redakcji "Nowe Życie"

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
               Z inicjatywy miesięcznika Archidiecezji Wrocławskiej "Nowe Życie" zostałem zaproszony do tworzenia tego bloga. Jest to dla mnie pewnego rodzaju wyróżnienie, ale także poważne zadanie. Wśród wielu znakomitych księży i ludzi mediów, którzy wyśmienicie pełnią swoje zadania w sieci, mam być i ja. Moim marzeniem jest, aby ten blog i vlog był ciekawy. Czy się to uda? Sami oceńcie. Staje tutaj jako nowicjusz, ale z każdym kolejnym krokiem podejmowanym na tej stronie, będę starał się być coraz lepszy. Zapraszam do lektury, do oglądania filmików, do których linki będą tutaj dodawane. Niech nie przeraża was ubóstwo szaty graficznej :D Pracujemy nad tym, aby ten blog wyglądał pięknie. :D
ks. Łukasz Romańczuk